Interaktywne kursy online to przyszłość e-learningu
Kursy online są niezaprzeczalnie sprawdzoną i skuteczną alternatywną dla tradycyjnej edukacji. W świecie e-learningu przez lata dominowały jednak szkolenia oparte przede wszystkim na materiałach wideo i audio. Uczestnik mógł obejrzeć wykład, odsłuchać nagranie lub przeczytać artykuł, a następnie samodzielnie wykonać kilka ćwiczeń. Chociaż takie rozwiązanie miało swoje zalety, nie zawsze gwarantowało ono głębokie zrozumienie materiału lub możliwość aktywnego uczestnictwa w procesie nauczania.
Dziś postęp technologiczny oraz rozwój nowych narzędzi pozwala na tworzenie kursów interaktywnych, które bardziej angażują kursantów, umiejętnie motywują ich do przejścia całego procesu nauczania i ułatwiają im przyswojenie nowej wiedzy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są zalety tworzenia interaktywnych treści edukacyjnych?
- W jaki sposób wdrożyć interaktywne elementy w swoich kursach online?
- Jakie narzędzia wykorzystać projektując interaktywne kursy online?
- Jak krok po kroku projektować interaktywne materiały edukacyjne?
Na czym polega przewaga interaktywnych kursów online?
Zmień biernych słuchaczy w aktywnych uczestników
W tradycyjnych kursach uczestnik często jest biernym obserwatorem. Ogląda filmy, słucha nagrań, ale rzadko ma okazję do bezpośredniej interakcji z materiałem. W przeciwieństwie do tego, interaktywne kursy angażują odbiorców, zachęcając do bezpośredniego działania, rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym czy próbowania różnych rozwiązań w symulacjach.
Ułatw zapamiętywanie
Wiele badań prowadzonych w polu edukacji wskazuje, że ludzie przyswajają wiedzę lepiej, kiedy są aktywnie zaangażowani w proces nauczania. Działając, a nie tylko obserwując, uczniowie łatwiej przyswajają informacje. Interaktywne kursy natomiast często korzystają z tak zwanej „nauki przez działanie”, co pomaga wzmocnić pamięć i zrozumienie materiału.
Wyróżnij się na tle konkurencji
Interaktywność może być kluczowym czynnikiem, który wyróżni twój kurs spośród innych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych narzędzi, takich jak symulacje, gry czy quizy, stworzone przez ciebie szkolenie nie będzie kolejnym statycznym zbiorem materiałów, ale dynamicznym doświadczeniem, które przyciągnie i zainteresuje uczestników.
Podnieś motywację do ukończenia całego kursu
Jednym z największych wyzwań w edukacji online jest zatrzymanie uczestników aż do zakończenia kursu. Wiele osób zaczyna z entuzjazmem, ale potem traci zainteresowanie, zwłaszcza jeśli materiały są statyczne i monotonne. Interaktywność tymczasem wprowadza nowy wymiar do procesu nauczania, czyniąc go bardziej angażującym i satysfakcjonującym. Aktywna rola odbiorcy nie tylko pomaga mu więc w głębszym zrozumieniu materiału, ale także buduje poczucie sprawczości i zachęca do dokończenia podjętego wyzwania.
Ucz, baw i przyciągaj niczym magnes!
Interaktywne elementy uczą nie tylko efektywniej. Dzięki nim nauka staje się również przyjemniejsza. Uczestnicy, którzy w edukacji widzą nie tylko przykry obowiązek, ale również szansę do świetnej zabawy, są bardziej skłonni wrócić po kolejne twoje kursy i polecić je innym. Elementy interaktywne mogą zatem zwiększyć zadowolenie i lojalność klientów, budując pozytywny wizerunek twojego produktu.
Jak zwiększyć interaktywność kursów online?
Interaktywny kurs online to nie tylko zestaw statycznych wideo oraz tekstów. To dynamiczne, angażujące doświadczenie, które zapewnia odbiorcom możliwość aktywnego udziału w procesie nauczania oraz praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy.
Dzięki zintegrowaniu platformy Web To Learn z H5P, możesz wzbogacać swoje kursy online o mnóstwo elementów interaktywnych.
H5P to proste w obsłudze narzędzie, które ułatwia tworzenie i udostępnianie użytkownikom bogatych i interaktywnych doświadczeń internetowych.
Lista wybranych elementów, które mogą wzbogacić twój kurs w Web To Learn
Interaktywne wideo
Interaktywne wideo umożliwia dodawanie wielu rodzajów treści w różnych punktach filmu. Mogą to być quizy, pytania wielokrotnego wyboru, teksty, obrazy, linki i inne interaktywne elementy, które uczestnik może eksplorować.
Interaktywna prezentacja
Interaktywna prezentacja nie jest tylko sekwencją statycznych obrazów i tekstów, ale wzbogacona jest ona o liczne elementy aktywizujące odbiorcę (quizy, zadania, wideo, dźwięki, linki) i umożliwiające mu eksplorowanie dodatkowych zasobów, często wykraczających poza treść samych slajdów.
Interaktywne fiszki
Interaktywne fiszki to wirtualne karty, które użytkownik może przeglądać jedna po drugiej. Każda zawiera dwie strony: jedna strona prezentuje pytanie, problem lub stwierdzenie, a druga strona zawiera odpowiedź lub wyjaśnienie. Interaktywne fiszki obejmują nie tylko tekst, ale także obrazy i inne multimedia, co sprawia, że są bardziej angażujące i interesujące niż tradycyjne, fiszki papierowe.
Przeciągnij i upuść
Drag and drop, czyli funkcja „przeciągnij i upuść” jest to interaktywna metoda, która pozwala użytkownikom przeciągać elementy i upuszczać je w określonym miejscu na ekranie. Może być to wykorzystane do tworzenia różnorodnych ćwiczeń i gier edukacyjnych polegających na przykład na, przeciąganiu słów, haseł lub obrazów w odpowiednie miejsca, aby dopasować je do określonych kategorii, pojęć lub definicji.
Przeciąganie słów
Przeciąganie słów (drag the words) jest to interaktywna forma ćwiczenia, która polega na przeciąganiu określonych słów i umieszczaniu ich w odpowiednich miejscach w zdaniu lub tekście.
Uzupełnianie luk
Uzupełnianie luk (fill in the blanks) jest to forma interaktywnego ćwiczenia, w którym uczestnicy otrzymują tekst z pustymi miejscami i muszą je wypełnić odpowiednimi słowami lub frazami.
Zaznaczanie słów
Zaznaczanie słów (mark the words) to interaktywny rodzaj ćwiczenia, który polega na zaznaczaniu określonych słów lub fraz w tekście (np. wszystkich czasowników). To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nauczaniu umiejętności, takich jak rozumienie tekstu czy analiza językowa.
Pytania wielokrotnego wyboru
Pytania wielokrotnego wyboru (multiple choice) to popularny typ pytań stosowany w quizach i testach. Umożliwiają one uczestnikom wybór jednej lub więcej prawidłowych odpowiedzi spośród kilku dostępnych opcji.
Interaktywny quiz
Interaktywny quiz (Question set) rodzaj ćwiczenia, umożliwiający tworzenie i przeprowadzanie quizów z różnymi typami pytań, takich jak wielokrotny wybór, wypełnianie pustych miejsc, przeciąganie słów albo ich zaznaczanie.
Pytania typu prawda/fałsz
Pytania typu prawda/fałsz to specyficzny rodzaj pytań, których odpowiedzią może być tylko jedno z dwóch stwierdzeń: „prawda” lub „fałsz”. Pytania te są popularnym narzędziem w edukacji, często stosowanym zarówno w tradycyjnych testach na papierze, jak i w interaktywnych quizach online.
Interaktywny obrazek
Opcja interaktywny obrazek (Image Hotspots) to narzędzie, które umożliwia tworzenie interaktywnych obrazów z „gorącymi punktami” (hotspots). Te punkty mogą być wykorzystane do wyświetlania dodatkowych informacji, multimediów, linków, itp., gdy użytkownik najedzie na nie kursorem lub je dotknie.
Wypowiadanie słów
Wypowiadanie słów (Speak the Words) to interaktywne narzędzie edukacyjne, które umożliwia uczestnikom odpowiedzi na pytania poprzez mówienie. Jest to szczególnie przydatne w naukach językowych oraz w sytuacjach, gdzie chce się zachęcić uczestników do ćwiczenia umiejętności mówienia.
Agamotto
Opcja „Agamotto” to narzędzie umożliwiające tworzenie interaktywnych prezentacji obrazów. Użytkownik może płynnie przełączać się między różnymi wersjami obrazu, co jest szczególnie przydatne, gdy chce się porównać i prezentować różne etapy, warianty lub ewolucję pewnego zjawiska na obrazach czy mapach.
Interaktywny esej
Interaktywny esej (essay) to narzędzie umożliwiające wykonywanie interaktywnych zadań pisemnych. Pozwala nauczycielom na tworzenie zadań, w których uczniowie muszą odpowiedzieć w formie eseju, a następnie dostarcza automatyczne narzędzia do oceny tych odpowiedzi na podstawie zdefiniowanych wcześniej kryteriów.
Rozgałęziony scenariusz
Rozgałęziony scenariusz (branching scenario) to narzędzie, które umożliwia tworzenie interaktywnych scenariuszy z wieloma ścieżkami i wyborami. Dzięki niemu uczestnicy mogą podejmować decyzje, które wpływają na treści, które zobaczą.
Wirtualna Wycieczka 360°
Virtual Tour 360″ (Wirtualna Wycieczka 360°) to narzędzie umożliwiające tworzenie i udostępnianie interaktywnych wirtualnych wycieczek. Wykorzystuje technologię statycznych lub panoramicznych zdjęć 360°, co pozwala użytkownikom na zanurzenie się w wirtualnym środowisku i eksplorację go poprzez interakcję z różnymi elementami.
Interaktywna książka
Interaktywna książka to rozwiązanie, które umożliwia tworzenie bogatych, wielowarstwowych i dynamicznych treści w formie książki elektronicznej. Dzięki temu narzędziu można łączyć tekst, obrazy, wideo, dźwięk i inne interaktywne elementy, tworząc złożone i angażujące materiały edukacyjne lub informacyjne.
Wybór obrazka
Wybór obrazka (Image Choice) pozwala twórcom na stworzenie prostego zadania związanego z wyborem odpowiedniego obrazka spośród dostępnych opcji.
Cornell notes
Cornell Notes to narzędzie umożliwiające tworzenie wirtualnych notatek w oparciu o popularną metodę notowania stworzoną przez Waltera Pauka z Cornell University. Bardzo ułatwia to proces nauki i zrozumienie materiału.
Struktura tekstu
Model struktury tekstu (structure strip) umożliwia stworzenie wirtualnej struktury tekstu, która ułatwi kursantom zachowanie właściwych proporcji oraz sekcji wypracowania lub innego dokumentu.
Ściana z informacjami
Ściana z informacjami (interactive wall) pozwala użytkownikom prezentować proste, ustrukturyzowane listy informacji, które można filtrować na podstawie wybranych kategorii.
Postaw na interaktywność
Chcesz, aby twoje kursy online wyróżniały się na tle innych, przyciągały więcej uczestników i skłaniały ich do przejścia przez cały proces edukacyjny, który projektujesz?
Bardzo prawdopodobne, że twoim kluczem do sukcesu okaże się wprowadzenie elementów interaktywnych, takich jak quizy, animacje czy gry edukacyjne.
Jedyne co musisz zrobić, to nie czekać dłużej i zacząć wdrażać te innowacje już teraz. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, przygotowaliśmy dla ciebie dokładne instrukcje wideo.
Jak dodać elementy interaktywne do twojego kursu online?
Dodanie elementów interaktywnych opartych na H5P do swoich kursów online na platformie Web To Learn jest naprawdę proste! Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i elastycznym opcjom, możesz stworzyć je z łatwością, niezależnie od twojego poziomu doświadczenia. Poniżej znajdziesz filmy instruktażowe, które krok po kroku przeprowadzą cię przez cały proces i pomogą wykorzystać pełen potencjał H5P.
O autorze
Tomasz Lidzbarski
Kulturoznawca, podróżnik, przewodnik i wykładowca. Pochodzi z Kaszub, ale pomieszkiwał też z tajskimi rybakami oraz tubylcami w ekwadorskiej części Amazonii. Serce pozostawił jednak w Grecji i to właśnie mieszkańcy, kultura i język tego kraju są mu szczególnie bliskie. Głód świata i nowych doświadczeń zaspokaja także w rzeczywistości online i branży kursów internetowych, dzięki której może łączyć pracę i pasję. Aktualnie przygotowuje własne szkolenia online oraz katalog produktów cyfrowych. Kolejne przystanki swojej wirtualnej wędrówki opisuje na blogu Web To Learn.