Po co mi to wszystko? Znaczenie motywacji w tworzeniu kursów online

 

 

Edyta, Konrad, Iza, ja i… Ty? Niedokończone historie sukcesu


                                                                                  

 

  • Edyta wpadła na pomysł, by poza robieniem make-upu swoim klientkom, stworzyć też własny kurs online, w którym zdradzi tajniki dobrego makijażu. Nie zrealizowała jednak swojego planu, bo w międzyczasie pochłonęły ją inne, codzienne obowiązki.
  • Konrad nagrał dwie pierwsze lekcje kursu programowania dla początkujących, ale porzucił dalsze prace nad swoim produktem, gdy zobaczył, że jego kolega z branży ubiegł go, nagrał podobne szkolenie i już uruchomił sprzedaż.
  • Iza zaczęła promocję swojego kursu z zarządzania budżetem domowym, ale szybko wycofała kampanię reklamową, gdy szef na spotkaniu firmy podważył jej kompetencje jako księgowej.
  • Ja sam zrezygnowałem z wdrożenia swojego pierwszego kursu, gdy naszły mnie obawy, czy poziom mojej wiedzy jest na wystarczająco wysokim poziomie, by wcielić się w rolę eksperta…

Takich niedokończonych historii sukcesu jest wiele i być może sam mógłbyś opowiedzieć też swoją własną. Poddajemy się lub wycofujemy w chwilach zwątpienia lub natłoku innych spraw. Tracimy wiarę i chęć do dalszego działania. Często dzieje się tak dlatego, że kluczowe pytania o sens, motywacje i cele naszych wysiłków stawiamy już po fakcie, a nie jeszcze nim zabierzemy się do pracy.

 

 

Dlaczego motywacja jest ważna?

Motywacja to wprawianie w ruch, energia, która napędza nas do działania, zaspokajania naszych potrzeb i samorealizacji. Bez niej nie dojedziemy do założonego celu.

Najczęściej wyróżnia się dwa główne rodzaje motywacji:

  • Motywacja wewnętrza

    Wypływa z naszego wnętrza, pragnień, marzeń, potrzeb. Dzięki niej pozostajemy wytrwali w naszej drodze do celu i już samo zmierzanie w wybranym kierunku staje się dla nas źródłem satysfakcji. Nie potrzeba nam zewnętrznych bodźców, nagród czy innych korzyści, które skłoniłyby nas do aktywności.

  • Motywacja zewnętrzna

    Nie jest zależna od nas samych, lecz od czynników zewnętrznych i niejednokrotnie, choć nie zawsze, przybiera formę materialną. Jest nią często wypłata, premia, awans, dyplom czy dobra opinia.

Motywacja może być również pozytywna oraz negatywna. Ta pierwsza ma charakter nagrody lub zachęty i wiąże się ze świadomością, że w efekcie naszej pracy spotka nas coś dobrego. Motywacja negatywna z kolei to wisząca nad nami wizja kary (np. zwolnienia, mandatu, utrata pozycji) za niewykonanie zaplanowanych działań.

 

 

 

Motywacja motywacji nierówna

Nie każdy rodzaj motywacji działa na nas równie skutecznie. Z natury optymistycznie i zachęcająco najlepiej działają na nas motywacje pozytywne, wypływające z naszego wnętrza, ale wsparte również zachętami z zewnątrz. Nikt nie lubi bowiem pracować pod przymusem. Nowego języka chętniej będziemy się przecież uczyć, gdy zdamy sobie sprawę, że dzięki temu łatwiej będzie nam się komunikować na wymarzonych wakacjach, a przy okazji zyskamy premię w pracy. Nauka z taką świadomością będzie na pewno znacznie przyjemniejsza niż przymuszanie się do wkuwania nowych słówek tylko po to, by przełożony dał nam w końcu święty spokój, a koledzy nie naśmiewali się z nas w towarzystwie.

 

Bez względu na wszystko, motywacja powinna być skuteczna i zgodna z wyznawanym przez nas systemem wartości. Tylko w ten sposób możemy zmierzać w dobrym kierunku. Pracując nad określeniem własnej motywacji do stworzenia kursu online warto więc odsunąć na chwilę autokrytykę i szczerze zastanowić się, co rzeczywiście napędza nas do działania. Być może chcemy zarabiać więcej lub zyskać źródło pasywnego przychodu, być może chcemy rzucić dotychczasową pracę albo po prostu z pasją dzielić się wiedzą z innymi i spełniać się społecznie. Może chcemy rozwijać w ten sposób swoje hobby, zyskać więcej czasu dla rodziny albo zbudować swój wizerunek jako eksperta w danej branży. Każdy spójny z naszym wnętrzem powód jest dobry. Nie potrzeba tu oceniania lub zastanawiania się, jak wypadniemy w oczach innych. Robimy to bowiem dla siebie, a cudze cele lub wizje nigdy nie rozpalą w nas takiej pasji, jak nasze własne.

 

 

Po co mi to wszystko, czyli dlaczego warto określić swoje motywacje tworząc własny kurs?

Dobra motywacja jest gwarantem wytrwałości, zaangażowania i niczym dobry przewodnik wskazuje nam ścieżkę, gdy zgubimy się na szlaku. Dzięki niej potrafimy utrzymać skupienie i nie zboczyć w drodze do celu. Dlatego tak ważne jest, by jeszcze nim zaczniemy, uświadomić sobie, dlaczego coś robimyNie w połowie drogi, ale na samym jej początkuDo określonych wcześniej powodów i celów, które skłoniły nas do aktywności, możemy wracać bowiem w każdej chwili zwątpienia, rozdarcia lub gdy rozproszą nas inne mniej lub bardziej ważne sprawy.
 

 

ĆWICZENIE

Określ swoje motywacje do stworzenia kursu online

Poniżej prezentujemy listę 5 pytań, dzięki którym określisz swoje motywacje do stworzenia kursu internetowego. Pamiętaj, by odpowiadając być szczerym ze sobą. Zastanów się, czy udzielone odpowiedzi są zgodne z Tobą i wyznawanymi przez Ciebie wartościami. Określ również jaki rodzaj motywacji przemawia do Ciebie najbardziej. Do wykonania ćwiczenia możesz skorzystać z przygotowanej przez nas karty pracy (PDF: 0,5 MB).

Lista pytań
  1. Dlaczego chcesz stworzyć swój kurs online? Co Cię napędza do działania?
  2. Jak wyobrażasz sobie siebie, gdy zakończysz pracę nad swoim kursem?
  3. Jak może zmienić się Twoje życie po stworzeniu kursu i uruchomieniu jego sprzedaży?
  4. Jaka nagroda czeka Cię po ukończeniu prac nad własnym kursem?
  5. Jaki wpływ Twój kurs będzie miał na Twoje otoczenie?

 

Pobierz kartę pracy w formacie PDF (0,5 MB)

 

 

Pamiętaj!

Koniecznie zanotuj i zapisz efekty swojej pracy. Najlepiej w miejscu, do którego będziesz mógł zajrzeć w chwili zwątpienia lub po prostu, gdy zapomnisz, po co właściwie Ci to wszystko.

Powodzenia!

 

O autorze

Tomasz Lidzbarski

Kulturoznawca, podróżnik, przewodnik i wykładowca. Pochodzi z Kaszub, ale pomieszkiwał też z tajskimi rybakami oraz tubylcami w ekwadorskiej części Amazonii. Serce pozostawił jednak w Grecji i to właśnie mieszkańcy, kultura i język tego kraju są mu szczególnie bliskie. Głód świata i nowych doświadczeń zaspokaja także w rzeczywistości online i branży kursów internetowych, dzięki której może łączyć pracę i pasję. Aktualnie przygotowuje własne szkolenia online oraz katalog produktów cyfrowych. Kolejne przystanki swojej wirtualnej wędrówki opisuje na blogu Web To Learn.

Michał Lidzbarski
29.11.2023, 08:56