Czy warto tworzyć kursy online, skoro w Internecie jest już wszystko dostępne za darmo?

 

 

Płatne kursy video VS Bezpłatna wiedza w Internecie

Poszukiwania kursu online w celu zdobycia nowej wiedzy lub rozwinięcia potrzebnych kompetencji można by porównać do konieczności zasięgnięcia opinii lekarskiej, gdy jesteśmy chorzy albo skorzystania z rad hydraulika w trakcie montażu nowej instalacji kanalizacyjnej w naszym domu. Kiedy boli nas brzuch, mamy gorączkę lub inne specyficzne objawy, niejednokrotnie pierwszych informacji poszukujemy w poradni lekarskiej wujka Google, a gdy nie wiemy, jak wymienić uszczelkę, najpierw zaglądamy na wszechwiedzący YouTube. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że bazowanie wyłącznie na przypadkowej wiedzy z sieci może co prawda wskazać nam kierunek działania, ale na dłuższą metę nie rozwiąże naszych problemów czy dolegliwości. Szybciej natomiast przyprawi nas o ból głowy, gdy po lekturze kilku przypadkowych artykułów z Internetu zamiast zwykłego przeziębienia zdiagnozujemy u siebie ciężką i niewątpliwie śmiertelną chorobę. Wtedy nie czekamy już dłużej i zgłaszamy się do specjalisty, żałując, że nie zrobiliśmy tego na samym początku.

 

 

Ze szkoleniami internetowymi jest tak samo. Są pytania, na które nie znamy odpowiedzi i niekiedy sami nie wiemy, jaki powinien być nasz następny krok. Możemy poszukiwać darmowych rozwiązań samodzielnie, korzystać z wiedzy powszechnie dostępnej w sieci, na stronach internetowych, blogach i w mediach społecznościowych albo od razu sięgnąć po coś sprawdzonego i odpowiadającego bezpośrednio naszym potrzebom. Wybór źródła i ścieżki, którą podążymy zależy jednak od nas samych.

Czym się zatem kierować? Kiedy warto zainwestować w kurs online, a kiedy poprzestać na informacjach i poradach, które są ogólnodostępne, bezpłatne i łatwe do znalezienia w Internecie? Przecież dziś dzięki platformom takim jak Google, YouTube, Facebook, Instagram LinkedIn czy nawet TikTok zalewa nas morze informacji. Wiedza jeszcze nigdy nie była tak łatwo dostępna dla każdego. Nie trzeba iść nawet do biblioteki, bo całe księgozbiory, video tutoriale, poradniki, wykłady, webinary są na wciągnięcie ręki i kilka kliknięć wystarczy, by znaleźć to, czego nam potrzeba. Mimo to zdaje się, że wiedza specjalistyczna wciąż jest w cenie! Co więcej, w obliczu informacyjnego chaosu potrzeba jej nam bardziej niż kiedykolwiek. Zastanówmy się zatem, jaką przewagę mają płatne kursy video nad treściami powszechnie dostępnymi w Internecie.

 

 

Odnajdź porządek w chaosie

Biblioteki zawsze były pełne książek, ale powszechnie wiadomo, że każdy uczeń przyswaja wiedzę szybciej, gdy pomaga mu w tym nauczyciel, porządkując informacje i wskazując ścieżkę rozwoju. Nie sposób nauczyć się czytać, nie znając alfabetu, nie zaczniemy posługiwać się konkretnym językiem, nie rozumiejąc najpierw słów, które wypowiadamy. Nie wystarczy zatem otoczyć się informacjami. Trzeba wiedzieć od czego zacząć i na czym skończyć. Samodzielne poszukiwania na YouTube albo innych, podobnych portalach są jak błądzenie po omacku. Chcemy się uczyć, ale w gruncie rzeczy sięgamy po wyrywki wiedzy w przypadkowej kolejności. Część materiałów jest niekompletna, pomija niektóre ważne kwestie albo prowadzi w ślepe zaułki. Płatny kurs online to natomiast sprawdzony i bezpieczny szlak, uporządkowany proces, przez który możemy przejść krok po kroku, prowadzeni za rękę. Autor kursu, bazując na swoim doświadczeniu, wdraża nas we wszystko od A do Z w przystępny i zrozumiały sposób dostosowany do naszych potrzeb.

 

 

Szanuj swój czas

Mamy mało czasu, terminy gonią… Jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze wolną chwilę na rozwój? Błądzenie po meandrach Internetu może być fascynującą przygodą, ale jest to czasochłonne. Nim znajdziemy potrzebne nam materiały i treści dopasowane do naszych potrzeb, mijają wieki. Połączenie fragmentów rozrzuconej w różnych miejscach wiedzy może być równie irytujące, jak próba ułożenia niekompletnych puzzli i to bez spoglądania na obrazek. Z kursem jest inaczej. To logiczny proces i uporządkowana struktura. Płacimy między innymi za spokój ducha i pewność, że niczego nam nie zabraknieWszystko pojawi się właśnie wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Czas który zaoszczędzimy na poszukiwanych lepiej poświęcić zaś na ćwiczenia, wdrożenie i sprawdzenie w praktyce nowopoznanych kompetencji.

 

 

Oszczędzaj pieniądze i osiągaj szybsze efekty

Mogłoby się to wydać odrobinę zaskakujące, ale korzystanie z płatnych kursów w dłuższej perspektywie pozwala nam oszczędzić więcej pieniędzy niż nauka z darmowych treści dostępnych w Internecie. Jak cenna jest bowiem dziś każda nasza wolna chwila? Czas możemy poświęcić na spotkania z bliskimi, relaks, lekturę ulubionej książki czy choćby krótki wypad za miasto. Mniej czasu spędzonego na poszukiwanie bezpłatnych materiałów, oznacza też więcej czasu przeznaczonego na generowanie dochodu dzięki nowo zdobytej wiedzyPieniądze wydane na dobry kurs to szansa na duże oszczędności i szybsze efekty w przyszłości. Po co biec do celu wokół jeziora, skoro dzięki zdobytym umiejętnościom możemy przez nie przeskoczyć?

 

 

 

Zaufaj sprawdzonym źródłom

Planując zabieg chirurgiczny, szukamy dobrego i sprawdzonego specjalisty. Pytamy o opinie rodzinę i znajomych, sprawdzamy, co piszą o danym lekarzu internauci. W końcu chodzi o nasze życie i zdrowie. Podobnie jest z edukacją. Dzieci chcemy wysyłać tylko do najlepszych szkół, które zapewnią im świetlane perspektywy w przyszłości. Czemu więc własny rozwój oddać w ręce konowała, człowiekowi przypadkowo napotkanemu na YouTube albo TikTok? Uczmy się od najlepszych, korzystajmy ze sprawdzonych źródeł. Taką szansę stwarza nam korzystanie z ofert kursów online. Stoją za nimi bowiem konkretne osoby, o których informacje możemy zweryfikować. W każdej chwili można sprawdzić bowiem, co inni mówią na ich temat oraz jakie są efekty ich dotychczasowej pracy.

 

 

Korzystaj z wiedzy profesjonalistów

Nagranie do sieci może wrzucić dziś każdy. W kilka minut tworzy się spiskowe teorie, które poruszają opinię publiczną i powołując się na zmyślone argumenty, podważają twierdzenia naukowców. Po co mamy jednak marnować swój czas na bzdury albo przetwarzać informacje od laików? Czy nie lepiej skorzystać z wiedzy profesjonalistów? Kursy tworzą konkretne osoby bazujące na latach swoich praktycznych doświadczeń. Dzielą się wysokiej jakości wiedzą ze sprawdzonych źródeł i oferują dostęp do skutecznych narzędzi, które sami przetestowali. Biznes kursów online oparty jest w dużej mierze na zaufaniu i żaden z autorów nie chciałby, aby jego nazwisko kojarzono z materiałami o wątpliwej wartości merytorycznej.

 

 

 

Zdobywaj praktyczne umiejętności

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem” – już ponad dwa tysiące lat temu wypowiadał te słowa sam Konfucjusz. Najskuteczniej i najszybciej uczymy się nie słuchając czy obserwując, lecz próbując samodzielnie. To właśnie doświadczenie pozwala nam najszybciej pojąć i przyswoić nową wiedzę. Niekiedy trudno przetestować jednak wszystkie dostępne narzędzia. Ogranicza nas choćby czas i inne obowiązki. Niestety, samodzielna nauka w oparciu o materiały przypadkowo znalezione w sieci nie daje nam wyboru. Samodzielnie musimy weryfikować każdy element i sprawdzać przydatność różnych narzędzi. Korzystając z płatnych kursów, unikamy tego problemu. Dostajemy esencję doświadczeń i uczymy się na cudzych, a nie własnych, błędach. Możemy zaznajomić się z przetestowanymi już wcześniej, skutecznymi technikami, których celem jest rozwiązanie konkretnego problemu, z którym się borykamy. Co więcej, autor kursu zapewnia nam zwykle pakiet wskazówek wdrożeniowych, dzięki którym sami możemy wypróbować każdą z prezentowanych w kursie metod, nie marnując czasu na przypadkowe rozwiązania.

 

 

Konsultuj swoje problemy indywidualnie

Nie wszystko, czego dowiemy się w Internecie pozwoli rozwiązać nasze indywidualne problemy. Niekiedy są one na tyle specyficzne, że potrzeba nam dodatkowych konsultacji, kontaktu ze specjalistą, który doradzi nam jak wykorzystać poszczególne techniki do realizacji naszych specyficznych potrzeb. Projektując własne usługi, tworząc własny produkt lub pracując nad czymś możemy bowiem natknąć się na kwestie, które nie zostały omówione w materiale znalezionym w sieci czy nawet kursie online. Tutaj pojawia się jednak istotna różnica między tymi dwoma rodzajami źródeł. Ogólnodostępne, bezpłatne materiały z Internetu dają nam bardzo ograniczone możliwości kontaktu z autorem. Możemy skomentować film czy artykuł, napisać maila, ale nie mamy nigdy pewności, że ktoś znajdzie czas i ochotę, by nam pomóc. W przypadku kursów jest inaczej. Ich autorzy nie są anonimowi i stwarzają wiele możliwości wejścia z nimi w bezpośrednią interakcję. Istotą kursów nie jest zatem tylko wyłożenie pewnego kawałka wiedzy, ale umożliwienie jego skutecznego wdrożenia. Stąd integralną częścią kursów są zwykle:

  • specjalne sesje Q&A, podczas których można zadawać pytania dotyczące kwestii indywidualnych,

  • grupy w mediach społecznościowych, które skupiają specjalistów z konkretnej branży, tworząc swoistą grupę wsparcia i wymiany doświadczeń,

  • a niekiedy także sesje 1:1, czyli indywidualne spotkania z autorem kursu, podczas których można omówić konkretne problemy i wspólnie z nim pracować nad rozwojem naszego projektu.

 

 

 

Wykorzystuj rozwiązania dedykowane Twojej branży

Po co nam telefon, którego nie możemy używać w swoim regionie albo kurtka puchowa podczas wakacji w tropikach? Tak samo jest z wiedzą dostępną online. Internet pełen jest darmowych treści promujących rozwiązania skuteczne na rynku zagranicznym, ale nie zawsze dopasowane do specyfiki danej branży w Polsce. Wybór kursu powstałego w oparciu o doświadczenia na lokalnym rynku oraz promującego rozwiązania dedykowane konkretnej branży sprawdzi się zatem lepiej niż szukanie po omacku i sprawdzanie technik skutecznych w określonych warunkach, lecz niedopasowanych do rzeczywistości, w której pracujemy.

 

 

Zagwarantuj sobie spokój i potwierdzaj zdobyte kwalifikacje

Nauka to inwestycja. Warto mieć zatem pewność, że nasz wysiłek nie idzie na marne. Co jeśli godzinny materiał video znaleziony na YouTube nie okazał się jednak atrakcyjny? Pozostaje nam jedynie spuścić wzrok i z pokorą przejść do dalszych poszukiwań w nadziei, że tym razem nie stracimy cierpliwości. W branży kursów natomiast coraz powszechniejsza jest gwarancja satysfakcji. Autorzy biorą odpowiedzialność za swoją ofertę. Pewni swoich produktów i przekazywanych treści oferują nam osiągnięcie konkretnych i mierzalnych efektów w określonym czasie. Jeśli rezultaty będą inne niż spodziewane, możemy odzyskać pieniądze, które zainwestowaliśmy. Jest to uczciwe i pełne szacunku dla odbiorcy. Co więcej, większość dostępnych kursów umożliwia zdobycie potwierdzenia zdobytych kwalifikacji. Uczestnicząc w kursie, bardzo często możemy uzyskać oficjalny certyfikat.

 

 

Najlepszy czas na stworzenie Twojego kursu jest teraz!

Nie ma na co czekać ani dłużej przekonywać. Branża kursów online nie bez przyczyny w ostatnich latach rozwija się w tak zawrotnym tempie. Ludzie poszukują nie tylko darmowych materiałów o wątpliwej jakości. W dobie profesjonalizacji usług i handlu, a także informacyjnego chaosu bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam sprawdzonej, specjalistycznej i wysokiej jakości wiedzy. Szansą na zwiększenie dostępu do niej są właśnie kursy internetowe. To minimalizacja nakładów i maksymalizacja korzyści. Jeśli nie czujesz się jeszcze przekonany, że najlepszy czas na stworzenie Twojego kursu jest teraz, rzuć okiem na poniższą tabelę, w której podsumowaliśmy nasze wnioski z porównania profesjonalnych kursów internetowych do darmowych materiałów z Internetu.

 

 

Darmowe materiały kontra Profesjonalne kursy internetowe

 

DARMOWE MATERIAŁY Z INTERNETU

PROFESJONALNE KURSY INTERNETOWE

  • Niekompletne wyrywki wiedzy ułożone w przypadkowej kolejności, chaotycznie rozrzucone w sieci.
  • Uporządkowany proces nauki oparty na logicznej strukturze. Wiedza od A do Z, krok po kroku.
  • Czas stracony na poszukiwania kolejnych treści.
  • Oszczędność czasu, wszystko pod ręką, gdy tego trzeba.
  • Straty generowane przez nieefektywną i długotrwałą naukę.
  • Pieniądze wydane na dobry kurs to szansa na duże oszczędności i szybsze efekty w przyszłości.
  • Niezweryfikowane źródła wiedzy, anonimowi autorzy treści.
  • Sprawdzeni, doświadczeni autorzy i zweryfikowane źródła wiedzy.
  • Wiedza wątpliwej jakości.
  • Profesjonalna wiedza poparta praktycznym doświadczeniem.
  • Przypadkowe, niesprawdzone narzędzia. Konieczność samodzielnej weryfikacji każdego rozwiązania.
  • Przetestowane, skuteczne techniki dedykowane Twojej branży z pakietem wskazówek wdrożeniowych.
  • Brak pewności osiągnięcia konkretnych i mierzalnych efektów.
  • Gwarancja satysfakcji i zwrotu kosztów na wypadek braku rezultatów.
  • Brak potwierdzenia nowych kompetencji.
  • Oficjalny certyfikat i potwierdzenie zdobytych kwalifikacji.

 

 

 

O autorze

Tomasz Lidzbarski

Kulturoznawca, podróżnik, przewodnik i wykładowca. Pochodzi z Kaszub, ale pomieszkiwał też z tajskimi rybakami oraz tubylcami w ekwadorskiej części Amazonii. Serce pozostawił jednak w Grecji i to właśnie mieszkańcy, kultura i język tego kraju są mu szczególnie bliskie. Głód świata i nowych doświadczeń zaspokaja także w rzeczywistości online i branży kursów internetowych, dzięki której może łączyć pracę i pasję. Aktualnie przygotowuje własne szkolenia online oraz katalog produktów cyfrowych. Kolejne przystanki swojej wirtualnej wędrówki opisuje na blogu Web To Learn.

Michał Lidzbarski
28.11.2023, 15:17